70.3 Ironman World Championship

08. 09. 2019, Nice, Francie

70.3 Ironman World Championship Nice

V neděli 8. 9. 2019 jsem se postavil na start svého třetího mistrovství světa v 70.3 Ironmanu (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh) ve francouzském Nice, ve kterém jsem bojoval o třetí titul mistra světa. V kategorii HC (Handcycle) jsem dokončil na 2. místě a z mistrovsví světa 70.3 Ironman World Championship Nice, France vezu zasloužené STŘÍBRO! Navzdory tomu, že jsem vysněný titul neobhájil, jsem s předvedeným výkonem spokojený.

Do dějiště závodu, francouzského Nice, jsem dorazil necelý týden před hlavním závodem, abych se detailně seznámil s tratí a aklimatizoval se. Zázemí velkých závodů v centrech měst má svá specifika a mezi nejnepříjemnější patří nedostatek míst k zaparkování, což značně ovlivňuje logistiku. Podařilo se mi s téměř ročním předstihem zarezervovat apartmán nedaleko startu, jehož součástí měla být parkovací garáž, ale ne vše bylo podle plánu. Parkování bylo vzdáleno 500 metrů, garáž byla tak malá, že mé auto se dalo zaparkovat jen s velkými obtížemi a vlastní ubytování také nebylo moc komfortní. Druhý den jsem se snažil najít optimálnější zázemí, ale vzhledem k Ironmany přeplněnému Nice to bylo bez šance.

Po předchozích rozpacích jsem se vrhnul do závěrečné fáze přípravy, resp. ladění formy a seznamování se s tratěmi závodu. V okamžiku, kdy jsem se po dvoudenní cestě začal zase hýbat byla skepse z příjezdu i samotného Nice ta tam, začal jsem se koncentrovat jen na závod samotný, a dál šlo vše podle plánu.

Během tréninku defacto každý den panovaly jiné plavecké podmínky, jednou byly vlny menší, podruhé zase větší. V den závodu byla hladina moře nezvykle klidná, což vydrželo až do startu, kdy hladinu rozvířily první záběry závodníků. Kategorie PC&HC (Physically Challenged & Handcycle) odstartovala zhruba v polovině startovního pole v 8:13 hodin ráno. Přestože v rámci kategorie jsme startovali samostatně, netrvalo to dlouho a doplavali jsme pomalejší závodníky z předchozí startovní vlny. Plavecká trať byla dobře čitelná a díky dalším závodníkům bylo možné plavat ve skupině, což výrazně usnadňuje orientaci. Pocitově se mi plavalo dobře a dosažený čas 40:01 minuty je mým současným standardem, ale nebudu skrývat mírné zklamání. Každopádně z vody jsem vylézal jako průběžně druhý závodník v kategorii handcycle.

Přechodová zóna T1 byla opět vzhledem k vysokému počtu účastníků velmi dlouhá a koridor vyhrazený pro závodníky v kategorii handcycle byl zcela nelogicky až na samém konci. S dosaženým časem 7:13 minuty jsem poměrně spokojený.

Devadesátikilometrová cyklistická část slibovala úctyhodných 1400 metrů převýšení, což 70.3 Ironman World Championship Nice řadí mezi nejnáročnější závody na poloviční distanci, a dokonce v historii mistrovství světa se jednalo o vůbec nejnáročnější cyklistickou trať. Během první poloviny závodu se vystoupalo na kultovní Col de Vence v nadmořské výšce 963 metrů a lze říci, že právě první polovina trati byla klíčová pro další vývoj závodu. Ve vodě jsem nabral citelnou ztrátu na prvního, nicméně jsem věřil tomu, že právě v cyklistice se dokáži dostat do čela. Na vrcholu stoupání jsem byl o téměř deset minut rychleji, než s jakým časem jsem kalkuloval, nicméně prvního jsem stáhnout nedokázal. Následovaly technické sjezdy, které jsem si užíval a navzdory velmi náročné cyklistické části jsem dokončoval překvapivě svěží. Cyklistiku jsem absolvoval v celkovém čase 4:02:56 hodiny, což považuji za dobrý výsledek.

Na rozdíl od T1 byla přechodová zóna T2 výrazně kratší a rychlejší. Dosažený čas 4:42 minuty odpovídá mému standardu a náročnosti závodu.

Do závěrečného běhu na 21.1 km jsem vjel jako vítr. Samozřejmě bych chtěl sjíždět vedoucího jezdce a dostat se tak do čela závodu, ale jeho náskok byl vysoký. Motivaci pokračovat a bojovat jsem rozhodně neztrácel a pokračoval jsem na hranici svých možností. Až jsem byl překvapen, s jakou lehkostí a rychlostí jsem po tak náročné cyklistice schopen hnát svou běžeckou formuli. Nevypustil jsem ani jeden metr a ačkoli jsem byl na hranici svých možností, užíval jsem si každou vteřinu. Běžeckou část jsem dokončil za 1:07:42 hodiny, což patří mezi mé nejrychlejší běhy na této distanci.

Cílovou pásku jsem protnul na druhém místě v kategorii HC (Handcycle) v celkovém čase 6:02:32 hodiny a z mistrovsví světa 70.3 Ironman World Championship Nice, France vezu zasloužené STŘÍBRO! Navzdory tomu, že jsem vysněný titul neobhájil, jsem s předvedeným výkonem spokojený.