Garmin Iron Triathlon Ślesin

15. 08. 2020, Ślesin, Polsko

V letošní podivné „rouškové“ sezóně je každý nezrušený start malý zázrakem a připočtu-li k tomu své specifické nároky na vhodnost tratí, je výběr hodně omezený. Jsem moc rád, že jsem objevil polskou Garmin Iron Triathlon Series a vstřícný pořadatelský tým mě se zájmem přivítal na startu svého závodu. V sobotu 15. 8. 2020 jsem v super čase 4:44:22 hodiny dokončil Garmin Iron Triathlon Ślesin - 1/2 Ironman (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh). V závodě jsem si navíc dokázal vylepšit osobní maximum v plavecké části, když jsem doplaval v čase 33:50 minuty.

Do destinace závodu jsem dorazil o dva dny dříve a důkladně seznamoval se s tratěmi závodu. Krásné plavání ve Ślesinském kanále, který je v podstatě soustavou několika jezer, jsem si od příjezdu naplno užíval. Rovněž z cyklistické i běžecké trati jsem byl nadšený, ale jedno jsem věděl jistě, osobním rekordem zde asi nepohnu. Vše nasvědčovalo rychlému závodu, ale cyklistika i běh byly velmi členité a jako osobní cíl jsem si stanovil metu 4:45:00 hodiny.

Start plavecké části na 1,9 km probíhal jako tzv. rolling start, kdy čtveřice závodníků v deseti vteřinových intervalech podle předpokládaného času dokončení vbíhají do vody. Pouze u mě byla výjimka startu z vody a současně jsem odstartoval jako první závodník. Rolling start mi vyhovuje a považuji ho za velmi komfortní a bezpečný. Své pozice jsem využil dokonale, protože plavci, kteří mě postupně doháněli, byly vždy o několik výkonnostních levelů výš. Plavalo se mi opravdu skvěle! Poslední tréninky sice napovídali tomu, že mám plaveckou formu, ale současně je plavání vždy naprosto nevyzpytatelné a má spoustu proměnných. Zaplaval jsem v osobním rekordu 33:50 minuty, což vzhledem k započtenému výlezu z vody považuji na své poměry za špičkový čas.

T1 – přechod mezi plaváním a cyklistikou byl dlouhý cca 500 metrů. Závodníci vybíhali od vody do kopce na hlavní náměstí ve Ślesině, kde bylo depo. Samotné stoupání měřilo asi 200 metrů a předpokládal jsem čas na hraně deseti minut. Dosažený čas 7:25 minuty považuji spolu s fantastickým plaváním za ideální vstup do závodu.

Cyklistická trať na 90 km byla rozdělena do 4 okruhů, byla rovinatá, ale poměrně technicky náročná s častými změnami rytmu. Některé pasáže trati neměly zrovna kvalitní povrch, ale na to jsem z domova zvyklý. Očekával jsem rychlé kolo pod 3 hodiny, ale ne tak rychlé abych mohl pomýšlet na osobní maximum. Díky rychlému plavání jsem měl dobrou výchozí pozici v cyklistice, a proto mě v úvodních kilometrech předjížděl jeden triatlonový speciál za druhům. Přeci jen ruce nejsou nohy, ale po zhruba deseti kilometrech se již tempo stabilizovalo. V dalším průběhu závodu mě občas někdo dojel a občas jsem někoho dojel já. Ve třetím okruhu jsme se naháněli v pětici závodníků, což mi vyhovovalo, ale v technických pasážích jsem již ve skupině nevydržel. Poslední okruh byl okořeněný opět vyšším množstvím závodníků na trati, protože postupně startovaly i závody na kratších distancích. V závěru cyklistiky jsem dokázal ještě stupňovat tempo a dokončil jsem v čase 2:49:15 hodiny.

T2 – přechod mezi cyklistikou a během byl s hodnotou 3:36 minuty mým standardním výkonem. Při přesunu na běžeckou formuli jsem sice trošku cítil ruce a chytaly mě lehké křeče, ale více jsem se v depu nezdržoval.

Běžecká část měřila 21,1 km a byla rozdělena na 4 okruhy. Trať byla většinou po kvalitním asfaltu nebo betonové dlažbě, ale několik pasáží bylo po trávě a kostkách. Každému okruhu dominovalo nepříjemné 200 dlouhé stoupání, které vyústilo na náměstí a pokračovalo se tržnicí po kostkách. Technická trať opět nedávala reálnou šanci vylepšení osobního maxima, ale poprvé jsem mohl otestovat novou běžeckou formuli v závodě, tak jsem ji rozhodně nešetřil. Během prvního okruhu jsem jel více s respektem do ostrých zatáček nebo sjezdů a výjezdů na obrubníky, ale v dalších kolech jsem jel na hraně. Několikrát se mi podařilo v zatáčkách dostat formuli na dvě kola, což vždy zavání průšvihem, ale ustál jsem to. Běžeckou část jsem dokončil v čase 1:10:16 hodiny, což odpovídá náročnosti trati.

Garmin Iron Triathlon Ślesin jsem dokončil v celkové čase 4:44:22 hodiny a v konkurenci nehandicapovaných sportovců jsem se z více než 150 závodníků umístil na 38. místě. Co více dodat, akce proběhla z pohledu organizace na jedničku a kvalita soutěže byla na hodně vysoké úrovni. Svou premiérovou účast na Garmin Iron Triathlon Series jsem si užil a jsem moc rád za možnost startu. Velké poděkování patří celému organizačnímu týmu, a především hlavní organizátorce Asii, se kterou jsem řešil všechny detaily mé účasti.