CHALLENGE SALOU

03. 04. 2022, Salou, Španělsko

Challenge Salou

Do Salou jsem dorazil několik dní před startem a v podstatě nic nevycházelo podle plánu. Povětrnostní podmínky hodně znepříjemňovaly přípravu a zvlášť nízké teploty byly zdrojem nejistoty, přemítání a hledáním optimálního vybavení pro možné podmínky v den závodu. Seznámil jsem se s tratěmi a vyzkoušel si vodu, která měla 13 stupňů. V neoprenu a teplé čepici to nebylo nijak zvlášť hrozné, ale silný vítr a předpokládaná nízká teplota vzduchu vyvolávala řadu otazníků. Na meetingu před závodem panovala zvláštní atmosféra a bylo znát, že se do vody nikomu z profesionálů nechce. Podle pravidel mezinárodní triatlonové asociace ITU vše nasvědčovalo tomu, že se pojede duatlon, ale finální rozhodnutí mohlo padnout až hodinu před startem, což je nekomfortní pro všechny, a zvlášť pro handicapované sportovce, kteří přeci jen musí plánovat trošku více.

S plaveckým startem jsem již nepočítal a když večerní teplota padla k 6 stupňům, měl jsem jasno, že se předpoklad nízké ranní teploty zcela jistě vyplní. Aby se plavalo, musela by být ranní teplota minimálně 12 stupňů, což bylo zřejmé, že při jasné obloze určitě nebude. Vzhledem k silnému větru bylo předchozí den zrušeno i ukládání věcí do depa, ale v zavodním dni se od ranních hodin naštěstí vítr uklidnil a dál již vše běželo podle plánu, včetně uložení vybavení do depa od 5:00, což jsme stihl ještě před snídaní.

Jako jediný handicapovaný sportovec na vozíku jsem odstartoval 1 minutu před profesionály, tedy v 7:59, protože se předpokládalo, že úvodní 4 km dlouhý běh absolvuji rychleji. Dřívější start byl pro mě komfortní variantou a s ohledem na další sportovce i variantou nejbezpečnější, kdy nedocházelo k přímému kontaktu. Startovní atmosféru jsem si užíval a po výstřelu jsem se pustil naplno do práce. Teplota vzduchu byla 2 stupně, a přestože bylo plavání zrušeno, cítil jsem, že to dnes lehké rozhodně nebude. V závěru běhu jsem se již zahřál a začal se mírně potit. Úvodní běh jsem podle předpokladu zvládl jako nejrychlejší v čase 12:22 minuty.

T1 – přechod mezi během a kolem je pro mě zcela netypickou kombinací. Ale podobně jako po plavaní svlékám neopren, tak jsem odhodil teplý dres, protože jsem si myslel, že v závodním tempu a se zvyšující se teplotou se dostatečně zahřeju. Naštěstí jsem si vzal rukavice a nechal si teplý tunel na krku!

Cyklistika převážně vedla na uzavřené rychlostní komunikaci mezi Salou a Taragonou, ale trať z mého pohledu rychlá vůbec nebyla. Byla zvlněná a v každém ze tří okruhů bylo několik prudších výjezdů, kde jsem musel řadit na nejlehčí převod, což mě opravdu překvapilo. V krátkém dresu jsem se opravdu nezahřál, měl jsem problémy dostat se do závodního tempa a nepříjemně mě oslňovalo nízké ranní slunce. Nesedlo mi to! Držel jsem sice slušný průměrný výkon, ale chyběla mi dravost a výbušná síla. Důvodů, které můj výkon ovlivnily mohlo být několik, ale nízká teplota a kumulující se únava po náročné přípravě byly zřejmé. Jak se postupně oteplovalo, jelo se mi lépe, ale cyklistika mi dnes nechutnala. 85 km (3 okruhy) dlouhou cyklistiku jsem absolvoval za 3:11:33 hodiny, což není čas, na který bych byl zvlášť hrdý, nicméně zvlněná trať nebyla zcela jednoduchá.

T2 – přechod mezi kolem a během už mi není cizí. Vše šlo podle standardní rutiny v běžném čase. Přestože jsem měl během celé cyklistiky rukavice, několik prstů jsem téměř necítil, což ovlivňovalo jemnou motoriku, ale dalo se to přežít.

Běh na 21 km (4 okruhy) byl rovinatý, ale technický, s několika úzkými pasážemi a obraty v každém okruhu. Přechod mi nedělal problém a na poměrně volné trati jsem úvod běhu rozjel ve vysokém tempu. Bohužel postupem času se trať zaplnila lidmi a více než vlastní výkonností jsem byl limitován počtem lidí na trati. Při vzpomínce na všechny běžecké pády poslední doby jsem nešel do rizika a často trpělivě čekal na možnost předjetí běžců. Výsledný čas 1:11:46 hodiny je vzhledem k podmínkám slušný. Ukrojit několik dalších minut bylo reálné, ale riziko pádu a poškození sportovního vybavení v přípravném závodě, kdy v podstatě o nic nešlo, bylo zbytečné zvyšovat. Challenge Salou jsem dokončil za 4:46:51 hodiny, což vzhledem k podmínkám a předešlému náročnému soustředění na Mallorce považuji za splněný cíl.

číst dále

Challenge Salou